Dwa nowe granty dr Marchlewskiej

Kierowniczka PCLAB dr Marta Marchlewska została laureatką dwóch kolejnych konkursów na realizację projektów badawczych.

Z przyjemnością informujemy, że zespół badawczy prowadzony po polskiej stronie przez dr Martę Marchlewską znalazł się wśród laureatów kolejnej edycji międzynarodowego konkursu organizowanego przez sieć NORFACE (New Opportunities for Research Funding Agency Co-operation in Europe) w ramach programu HORYZONT 2020. W konkursie Democratic governance in a turbulent age złożonych zostało 207 wniosków badawczych. Finansowanie w wysokości ponad 17,8 miliona euro otrzymało 14 projektów. 

Celem projektu Poczucie zagrożenia, identyfikacja grupowa i rozłam: zrozumienie i próba modyfikacji postaw związanych z polaryzacją polityczną w europejskich demokracjach jest określenie sposobu, w jaki identyfikacja grupowa w czasach zagrożenia może wpływać na pojawianie się negatywnych zjawisk związanych ze sceną polityczną (takich jak polaryzacja społeczna, poparcie dla populizmu). Projekt został pozyskany wspólnie ze stałą współpracowniczką PCLAB dr Pauliną Górską i będzie realizowany z udziałem partnerów z Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Wysokość finansowania: 1 440 076 EUR

 Dr Marchlewska otrzymała również grant w konkursie Narodowego Centrum Nauki OPUS 18. Projekt zatytułowany Znaczenie procesów regulacji emocji i radzenia sobie ze stresem w kształtowaniu się wiary w teorie spiskowe umożliwi lepsze zrozumienie roli, jaką myślenie spiskowe pełni w codziennym funkcjonowaniu człowieka – zwłaszcza w kontekście radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Pozwoli na lepsze zrozumienie różnic w postrzeganiu istotnych zdarzeń społecznopolitycznych pomiędzy osobami stosującymi różne sposoby radzenia sobie z psychologicznym zagrożeniem. 

Wysokość finansowania: 1 123 440 PLN

Pełen opis projektu można znaleźć tutaj.